top of page

Чипиране на куче - Защо е важно да го направите?


Знаете ли какво представлява микрочипирането при кучетата? Много стопани на нашите четириноги приятели изпитват известни притеснения, когато чуят за микрочипиране на домашния им любимец. В действителност, поставянето на чип е лесна и бърза манипулация, която се извършва за минути и не представлява опасност за здравето и живота на животното.

Микрочипирането на кучетата е процедура, която е задължителна в България след изменения в Закона за ветеринарномедицинската дейност през 2017 година. Този закон е въведен с цел да се намали изоставянето на кучета, както и да се улесни тяхната идентификация.



 

Какво представлява микрочипирането на куче?

Едно от основните притеснения на стопаните е какво точно представлява микрочипът. Той е малка стъклена капсула с размерите на оризово зърно, която се инжектира подкожно от лявата страна на врата на кучето. Той съдържа уникален 15-цифров код, който се регистрира в интегрираната информационна система на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Процедурата е напълно безболезнена и се понася добре както от големи, така и от малки кучета. Възрастта на животното не е пречка за поставянето на микрочип - той може да бъде имплантиран дори при поставянето на първата ваксина.


Защо е необходимо микрочипирането?

Според българското законодателство всички кучета трябва да бъдат чипирани, за да се улесни тяхната идентификация. Освен това, микрочипирането има множество ползи за стопаните:

  • Намиране на изгубено куче – Ако кучето се изгуби и бъде намерено, във всяка ветеринарна клиника или приют чипът може да бъде сканиран и да се открият контактите на собственика.

  • Намаляване на кражбите на кучета – Уникалният код на микрочипа затруднява незаконната продажба или прехвърляне на кучета на друг собственик.

  • Доказване на собствеността – Ако кучето се изгуби и бъде намерено, чипът служи като доказателство за собственика.

Важно е да се отбележи, че микрочипът не съдържа устройство за проследяване, а единствено уникален идентификационен номер.

Задължително ли е микрочипирането на куче?

Да, в България микрочипирането е задължително за всички кучета. Собствениците са длъжни да поставят микрочип на своето куче, като неспазването на това изискване може да доведе до глоби в размер на 200 лева.


Опасно ли е микрочипирането?

Поставянето на микрочип е абсолютно безопасна и безболезнена манипулация, която се извършва единствено от ветеринарен лекар. Тя не представлява риск за здравето на кучето.


Каква е връзката между микрочипирането и паспортите на кучетата?

Информацията от микрочипа се попълва в паспорта на кучето. Паспортите могат да се издават единствено на чипирани животни, тъй като кодът на паспорта и номера на микрочипа служат за идентификация на животното. Много собственици купуват куче само със здравна книжка, но трябва да знаят, че тя не може да служи като официален паспорт.


Може ли кучето да пътува извън страната без чип?

Не, кучето не може да напуска страната, ако не е чипирано. Освен това, всяка държава има различни изисквания за влизане на животни на нейна територия. Затова преди пътуване е редно да се проверят конкретните изисквания, за да се подготвят документите предварително.


Допълнителни изисквания за собствениците на кучета:

  • Регистрация в общината – Собствениците са задължени да регистрират кучетата си в общината по местоживеене и да заплащат данък. Ако животното бъде кастрирано, стопанинът е освободен от тази такса.

  • Носене на документи при разходка – По време на разходка е необходимо да носите паспорта на кучето, за да докажете, че то е чипирано и ваксинирано.


Спазването на тези изисквания не само гарантира законността на отглеждането на кучето, но и допринася за по-голяма безопасност и отговорност в обществото. Микрочипирането е важна процедура, която всеки отговорен стопанин трябва да извърши.


Vetguide

Comments


bottom of page