Причини за появата на тумор на млечната жлеза при котките
- Д-р. Елена Колева
- 30.10.2024 г.
- време за четене: 2 мин.
Актуализирано: 15.01
За котките, тумора на млечната жлеза е често срещано заболяване, което изисква специализирано внимание. Причините за образуването на тези тумори са многобройни и включват генетични фактори, хормонални дисбаланси, околната среда и възрастта на животното. Важно е собствениците на котки да осъзнаят важността на редовните ветеринарни прегледи и да бъдат информирани за факторите, които могат да допринесат за образуването на туморите на млечната жлеза. През месец ноември, обявен за интернационален месец за борбата с онкологичните заболявания при домашните любимци, ще обърнем внимание на този толкова често срещан проблем при мъркащите ни приятели.

Какво представляват туморите на млечната жлеза при котките?
Туморите на млечната жлеза при котките са често срещани и могат да се появят както в едната, така и в двете млечни жлези. Те са туморни образувания на тъканта на млечната жлезата на котката. Категоризираме ги като доброкачествени или злокачествени образувания.
Знаете ли, че при котките, които развиват тумори на млечната жлеза, само 10% от тях са доброкачествени? Останалите 90% са със злокачествен и агресивен характер, което прави превенцията им изключително важна задача.
Първите признаци на тумор в млечната жлеза при котката могат да включват увеличаване на размера на жлезата, поява на уплътнения или болезнени образувания, както и промени в поведението на котката като загуба на апетит или летаргия. В по-късните стадии на заболяването може да се наблюдава кървене и разязвяване на туморите.
Кои животни са предразположени към появата на тумори на млечната жлеза?
Факторите, които увеличават риска от образуване на тумори на млечната жлеза при котки, включват:
Възраст на и над средната за котките - това са женски котки над 5-6 годишна възраст.
Некастрирани котки
Прием на хормонални таблети против разгонване - даването на тези таблетки е изключително вредно за котките и в почти всички случай свършва с образуването на тумори на млечната жлеза.
Някои породи котки като сиамска, персийска и ориенталска - сиамските котки са 2 пъти по-предразположени към тумори на млечните жлези, в сравнение с другите породи котки.
Знаете ли, че ако кастрирате котката си до навършване на 6 месеца, намалявате възможността от образуване на тумори на млечната жлеза с 91%? Ако все пак решите да изчакате до 1 година, вероятността да не се образуват става 86%.
Какво е лечението при котки с тумори на млечната жлеза?
Лечението на тумори на млечната жлеза при котки се извършва единствено оперативно, като се отстранява тумора и се изрязва до здрава тъкан. Преди пристъпване към операцията е от съществено значение да се установи общото състояние на животното с предоперативни кръвни изследвания и направата на рентгенова снимка на гръдния кош. Рентгеновата снимка е от съществено значение, защото ни дава информация дали има разсейки от тумора в белия дроб. Ако вече има такива, прогноза клони към неблагоприятна.
Как да предпазим котката от поява на тумор на млечната жлеза?
Най-добрата и сигурна превенция за туморите на млечните жлези е кастрацията преди достигане на зряла възраст.

Comments