Как се заразяват котките с панлевкопения (котешка чума)? Какво още трябва да знаете?
- Д-р. Елена Колева
- 8.01
- време за четене: 3 мин.
Актуализирано: 22.01
Заразяването на здрава котка с панлевкопения става най-често при пряк контакт с друга болна котка. Възможно е животното да се зарази и ако има допир до предмети, до които е имало достъп друго болно животно.
Въведение в панлевкопенията
Панлевкопенията е силно контагиозна вирусна инфекция при котките, известна още като котешка чума. Тази опасна болест засяга основно клетките на червата на животните и може да доведе до сериозни здравословни усложнения или дори смърт. Инфекцията се разпространява лесно между котките, което я прави особено заплашителна за бездомните, неваксинираните животни и малките котета.
Разпознаването на симптомите и ранната диагностика са от съществено значение за успешното лечение на панлевкопенията. Важно е собствениците на котки да бъдат информирани за рисковете и начините за предотвратяване на тази инфекция. В следващите раздели ще разгледаме основните симптоми на панлевкопенията, методите за диагностика и лечение, както и превантивните стратегии за защита на котките от тази опасна болест.

Какво е панлевкопенията (котешка чума)?
Панлевкопенията е тежко вирусно заболяване, което основно засяга млади и неваксинирани котки. Причинява се от силно издръжлив в околната среда вирус, който се отделя с телесните течности на болните животни. Котешката чума се предава чрез контакт с заразени котки или чрез контакт с техните телесни течности. Вирусът атакува клетките на червата, което води до тежка кървава диария и гастроинтестинални проблеми. Вирусът е много устойчив и може да оцелее в околната среда за дълги периоди от време, което увеличава риска от заразяване.
Как става заразяването на здрави котки с вируса на панлевкопенията? Какви са симптомите при панлевкопения?
Панлевкопенията е сериозно състояние, което може да се прояви с различни симптоми. Най-често срещаните от тях включват:
Повръщане
Кървава диария
Летаргия
Висока температура
Освен стандартното протичане, възможно е да се наблюдава и друга форма с респираторна симптоматика. Тя е доста по-рядко срещана и при нея липсват типичните гастроинтестинални нарушения.
Как се лекува панлевкопения?
Панлевкопенията е вирусно заболяване, което означава, че конкретно средство за борба с причинителя няма. При установяване на котешка чума е от голямо значение да се действа бързо и адекватно, защото инфекцията протича скоростно. Най-добрият подход е да се води борба с дехидратацията, която настъпва в следствие от повръщането и изтощителната диария. Интравенозните течности са най-важният елемент в лечението и приложени в болнична среда дават най-голям ефект. Като допълнение към терапията се използват антибиотици, които предотвратяват вторична бактериална инфекция, както и симптоматични средства, които целят да облекчат състоянието. В тази категория се включват противоповръщателни, лекарства за намаляне на температурата и други медикаменти по преценка на лекуващия лекар. Имуностимулатори също могат да се включат, за да подпомогнат имунната система в борбата с тежкия вирус.
Колко време се лекува панлевкопения?
Колко време ще продължи лечението зависи от състоянието на животното, кога е установена вирусната инфекция, колко бързо е оказана медицинска помощ и дали има други съпътстващи заболявания. Всеки случай е индивидуален, някои животни се справят по-добре от други с инфекцията. Обикновено първите дни са най-критични и след тяхното преминаване може да преценим дали животното се подобрява или грижите не дават резултат.
Превенция и дезинфекция при панлекопения.
Най-добрата превенция за заболяването е ваксинацията. Малки котки, които нямат имунитет са предразположени и е редно да не се допускат до външната среда, преди поставянето на първите две ваксини. При установяване на панлевкопения, единственият дезинфектант, който може да бъде ефективен срещу вируса е натриевият хипохлорид (белина) . Обикновените дезинфектанти не вършат работа срещу вируса на котешката чума. Когато болното животно е имало контакти с други предразположени котки е редно да се извърши добра дезинфекция с белина на всички повърхности, с които е имало контакт болното животно, както и да се наблюдават останалите котки в домакинството за проява на типичните признаци.
Ваксинацията е най-сигурният начин да предпазите котката си от вируса на панлевкопенията.

Comments