top of page

Обезпаразитяване на котка - Как, кога и защо е важно?


Vetguide

Обезпаразитяването на котката е съществена част от грижата за здравето на домашния любимец, която всеки един грижовен стопанин е редно да изпълнява. То предпазва както животното, така и стопаните му от вредните ефекти на паразитите, които са навсякъде в околната среда. Независимо дали става въпрос за вътрешни или външни паразити, редовната профилактика е от ключово значение за дългия и здравословен живот на вашата котка.



 

За какви паразити се прави обезпаразитяване на котка?

Котките могат да бъдат атакувани от два основни вида паразити:

  • Вътрешни паразити – тении, кръгли червеи, анкилостоми и кокцидии, които живеят в храносмилателната система на котката и могат да доведат до сериозни здравословни проблеми.

  • Външни паразити – бълхи, кърлежи и ушни акари (прочетете повече за ушната краста тук), които причиняват дискомфорт, кожни раздразнения и могат допълнително да пренасят болести.

    Обезпаразитяване на котка, яйца на паразити при котка
    Яйца на паразита Ancylostoma spp. във фекалиите на котка, видими под микроскоп
    Обезпаразитяване на котка, яйца на паразити под микроскоп, яйца на Toxocara cati
    Яйца на паразита Toxocara cati във фекалиите на котка, видими под микроскоп

    Обезпаразитяване на малки котета

    Малките котенца са особено уязвими към паразити и трябва да бъдат обезпаразитявани още от ранна възраст. Първото вътрешно обезпаразитяване може да се направи най-рано на 2-седмична възраст и се повтаря двукратно през 14 дни. Външното обезпаразитяване започва след 8-седмична възраст с препарати, специално предназначени за малки котета. Важно е да се използват само продукти, одобрени от ветеринарен лекар, тъй като някои вещества могат да бъдат токсични за тях.


    Важно е да знаете, че преди поставяне на първа ваксина, котето трябва задължително да бъде обезпаразитено.


    Обезпаразитяване на възрастни котки

    Възрастните котки също се нуждаят от редовно обезпаразитяване. Вътрешно и външно обезпаразитяване трябва да се извършва всеки месец при котките, които излизат навън. При домашните котки, които живеят само вътре, това може да се прави на всеки два или три месеца. За обезпаразитяване могат да се използват различни медикаменти или комбинация от такива. Изборът на средство зависи от начина на живот на котката и трябва да бъде съгласуван с ветеринарен специалист. Има различни видове лекарства за обезпаразитяване, както и комбинации с тях. За вътрешни паразити обикновено се препоръчват таблетки, а в комбинация към таблетките - пипета за външни паразити. Съществуват и комбинирани препарати, които се накапват на врата на котката и предпазват както от външни, така и от вътрешни паразити. Те са особен предпочитани от стопани, които изпитват затруднение при даването на таблетки през устата.


    Предимства на редовното обезпаразитяване

    Редовното обезпаразитяване на котките има множество ползи, сред които:

    • Предотвратяване на заразяване със сериозни заболявания.

    • Намаляване на риска от предаване на паразити към хората.

    • Подобряване на общото здравословно състояние на котката.

    • Премахване на дискомфорта, причинен от сърбеж и кожни раздразнения.

    • По-дълъг и по-здравословен живот на домашния любимец.


    Обезпаразитяването на котките е неизменна част от грижата за тяхното здраве. Чрез редовно третиране срещу вътрешни и външни паразити ще осигурите комфорт и защита както на своя домашен любимец, така и на вашето семейство. Консултирайте се с ветеринарен лекар, за да изберете най-подходящите продукти и график за обезпаразитяване, и се радвайте на щастлива и здрава котка!


    VetGuide


Обезпаразитявате ли редовно вашата котка?

  • Да, обезпаразитявам я редовно

  • Не, понякога забравям




Comments


bottom of page