Камъни в пикочния мехур на котка (уролитиаза) – Симптоми, причини и лечение
- Д-р. Елена Колева
- 18.03
- време за четене: 3 мин.
Актуализирано: 28.03
Камъните в пикочния мехур при котките са често срещан проблем, който може да причини болка, инфекции и дори опасно запушване на пикочните пътища, особено при котараците. В тази статия ще разгледаме как да разпознаете симптомите, какви са причините за появата на камъните и как да ги лекувате и предотвратите.

Какво представляват камъните в пикочния мехур при котките?
Камъните в пикочния мехур, наричани още уролити, са твърди минерални образувания, които се натрупват в уринарния тракт. Те могат да бъдат с различни размери – от дребни кристали до големи камъни, които затрудняват уринирането. При котките се срещат различни видове кристали, които са видими само микроскопски.

Какви са симптомите при камъни в пикочния мехур?
Симптомите са следните:
Често и затруднено уриниране
Кръв в урината (хематурия)
Напъване в котешката тоалетна без резултат
Намалена активност и раздразнителност
Изтичане на урина на малки капки извън котешката тоалетна
Видима болка при уриниране, придружена с вокализация
Ако забележите някой от тези симптоми, незабавно се консултирайте с ветеринар, защото камъните могат да причинят запушване на уретрата. Това е особено опасно при мъжките котараци, заради анатомичната структура на пикочните им пътища. При запушване е нужно незабавно да се пристъпи към поставяне на катетър.
От какво се причиняват камъните в пикочния мехур?
Неподходяща диета– Богатите на магнезий, фосфор и калций храни могат да увеличат риска от камъни. Дългото хранене с нискокачествена котешка храна също води до уролитиаза и камъни в пикочния мехур.
Недостатъчен прием на вода – Ако котката не пие достатъчно течности, урината ѝ става по-концентрирана, което спомага за образуването на кристали.
Генетична предразположеност – Някои породи котки като персийска, британска късокосместа и сиамска са по-склонни към този проблем. Също така някои, котки имат по-голяма предразположеност от други без ясна причина.
Инфекции на пикочните пътища – Бактериалните инфекции и възпаления на пикочния мехур могат да допринесат за образуването на камъни.
Заседнал начин на живот – Липсата на движение може да повлияе на метаболизма и здравето на уринарния тракт при котките.
Как се лекуват камъните в пикочния мехур?
1. Специализирана диета
Вашият ветеринарен лекар ще препоръча препоръча лечебна храна, която помага за разтварянето на кристалите в урината и предотвратява появата на нови. Медицинската диета се прилага само под контрола на ветеринарен лекар и е изцяло съобразена с нуждите на котката.
2. Лекарства и антибиотици
Ако има индикации за възпаление, то се третира с антибиотик, като курсът на лечение за уринарни инфекции обикновено е по-дълъг. Много често освен антибиотиците се предписват и специални добавки, които допълнително спомагат разтварянето на кристалите и подпомагат здравето на уринарния тракт.
3. Катетеризация
При сериозни случаи, когато пикочните пътища са блокирани, може да се наложи поставяне на катетър. Той се използва, за да може урината да се оттича нормално и значително облекчава състоянието на котките с блокирана уретра. При поставянето му е важно животното да носи защитна яка, защото вероятността да извади катетъра е много голяма.
Как да предотвратим проблема?
Осигурете винаги прясна вода – Насърчавайте котката си да пие повече, като използвате фонтани за вода или добавяте вода в храната ѝ.
Изберете правилна храна – Хранете котката със специализирана диета, която поддържа балансирано pH на урината и избягвайте нискокачествните котешки храни.
Насърчавайте активността – Игри и движение подпомагат за цялостното здраве на вашата котка.
Редовни ветеринарни прегледи – Периодичните изследвания на урината могат да открият проблема в ранен стадий и да предотвратят блокиране на уретрата.
Осигурете спокойствие – Промени в домакинството, нови домашни любимци или липса на внимание могат да повлияят негативно на уринарното здраве на котката.
Камъните в пикочния мехур при котките могат да бъдат болезнени и опасни, но с правилни грижи и профилактика проблемът може да се предотврати. Ако забележите признаци на уринарни проблеми, не отлагайте посещението при ветеринар!

Comentarios