top of page

Гиардия при кучета: Какво трябва да знаете за тази коварна инфекция



Гиардията при кучетата е често срещано, силно заразно паразитно заболяване, което засяга храносмилателната система на животните. Причинява диария, загуба на тегло и дискомфорт, като може да бъде особено опасно за малките кученца и животните с отслабена имунна система. Въпреки че инфекцията е лечима, тя може да се разпространи лесно и изисква сериозни мерки за предотвратяване и дезинфекция.


Знаете ли кой е причинителят на гиардията?
 

Кой е причинителят на гиардия при кучетата?

Гиардията се причинява от едноклетъчния паразит Giardia duodenalis (известен още като Giardia intestinalis или Giardia lamblia). Този паразит обитава червата на заразените животни и се размножава чрез образуване на цисти – устойчиви форми, които могат да оцелеят във външната среда за дълго време. Паразитът се предава лесно чрез фекално-оралния път, което означава, че кучетата могат да се заразят чрез поглъщане на замърсена вода, храна или предмети. Инфекцията се открива чрез бързи тестове, които се правят с фекална проба и дават резултат до 10 минути. Те са ефективни и дават бърз отговор на въпроса, заразено ли е кучето с гиардия?


Заразяване на кучетата с гиардия. Как става това?

Заразяването с гиардия става най-често при контакт на уязвимото животно със заразена вода, изпражнения или повърхности. Кучетата могат да се заразят, когато пият от локви, езера или реки, където се намират цисти на паразита. Също така, директният контакт със заразени животни или с предмети като купички, играчки и легла може да доведе до инфекция. Лошата хигиена и пренаселените условия повишават риска от разпространение на заболяването. Заболяването е много често срещано при кучета, които се отглеждат в развъдници или са имали множество близки контакти с други кучета. Всички места, на които има голямо струпване на кучета, биха могли да са потенциално опасни, особено за по-младите животни.


Гиардия при кучета. Как става заразяването при гиардията.
Здравите кучета се заразяват, поглъщайки заразени цисти от фекалиите на болните животни.

Лечение на гиардия при кучета. Как се лекува?

Лечението на гиардията включва прилагане на специфични медикаменти, предписани от ветеринарен лекар. Най-често използваните лекарства са метронидазол и фенбендазол, които ефективно унищожават паразита. Освен медикаментозното лечение, е важно да се осигури добра хигиена, честа смяна на водата и почистване на местата, където кучето спи и се храни. Подходът при лечението е много строго индивидуален и зависи от състоянието на животното. При пациенти със запазено добро общо състояние домашната терапия може да е напълно достатъчна. За разлика от тях, други пациенти прекарват инфекцията доста по-тежко и е възможно да се наложи дори и хоспитализация в клиника. Лечението зависи от състоянието на пациента и задължително трябва да бъде преценено от ветеринарен лекар.


Каква е прогнозата при заразяване с гиардия при кучетата?

При навременно лечение прогнозата за кучетата с гиардия е благоприятна. Повечето кучета се възстановяват напълно в рамките на няколко седмици. Въпреки това, нелекуваната инфекция може да доведе до хронична диария, дехидратация и загуба на тегло. При животни с отслабена имунна система заболяването може да има и по-тежко протичане.

Навременната намеса на ветеринарен лекар е от изключителна важност за благоприятна прогноза.

Как да дезинфекцирате правилно дома при гиардия?

За да предотвратите повторно заразяване, е важно редовно да почиствате и дезинфекцирате дома си. Всички повърхности, с които кучето е имало контакт, трябва да се мият с гореща вода и дезинфектанти. Купичките за храна и вода трябва да се мият ежедневно, а постелките и играчките – да се перат редовно. Дворовете и местата за разходка също трябва да бъдат почистени от изпражненията, в които се намират цистите. Добрата хигиена е много важна за превенция на заболяването.


В заключение можем да обобщим, че гиардията при кучета е сериозно, но лечимо паразитно заболяване. Ключът към предпазването на вашето куче е добрата хигиена, редовните ветеринарни прегледи и избягването на потенциално заразени места и контакти със заразени кучета. Ако забележите симптоми като диария или загуба на тегло, потърсете ветеринарна помощ навреме, защото вашият любимец заслужава здрав и щастлив живот.



Comments


bottom of page